Достапни линкови

Техеран: Советот за безбедност нема право да носи резолуции против Иран, изјави Ахмадинеџад


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад изјави дека Советот за безбедност на Обединетите Нации нема право да донесува резолуции против Иран. На денешниот собир во централниот дел на земјата, Ахмадинеџад повтори дека Обединетите Нации и Западот не можат да го принудат Иран да се откаже од напорите да дојде до нуклеарна технологија. Инаку, денеска во Советот за безбедност треба да биде претставен новиот пакет санкции против Иран.
XS
SM
MD
LG