Достапни линкови

Гвантанамо Беј: Калил Шеил Мохамед ја прифатил одговорноста за нападите на 11 септември


Пентагон соопшти дека Калил Шеил Мохамед кој се смета за мозокот на септемсвриските напади во Њујорк ја прифатил одговорноста за овој и останатите напади на Ал Каеда. Изјавата на Мохамед е содржана во транскриптот од сослучувањето зад затворени врати кое како што објави американската војска било извршено во затворот за обвинети з атероризам Гвантанамо на Куба. Мохамид беше приведен во Пакистан во 2003 година.
XS
SM
MD
LG