Достапни линкови

Њујорк: Светските сили блиску до договор за санкциони мерки кон Иран поради нуклеарната програма


Светските сили се блиску до постигнување договор околу новата резолуција за воведување на санкции кон Иран поради нуклеарните амбиции на оваа земја. Амбасадорите на Соединетите држави, Британија, Франција, Русија, Кина и Германија вчера се сретнаа во Обединетите Нации и како што потврди кинескиот амбасадор Ванг Гангуа се договориле околу некои мерки во новата резолуција за Иран, вклучувајќи ја и забраната за извоз на оружје како и ембарго на владини кредити за Техеран.
XS
SM
MD
LG