Достапни линкови

Париз: Ширак потврди дека нема да се кандидира на претседателските избори


Францускиот претседател Жак Ширак во синокешното обракање до нацијата објави дека нема да се кандидира за трет претседателски мандат. Одлуката беше очекувана, бидејки истражувањата на јавното мислење покажуваат дека 75 проценти од граѓаните не го сакаат Ширак повторно за претседател, му замеруваат што без резултати останаа неговите обиди за реформирање на економијата како и за намалување на невработеноста. Во говорот Ширак од Французите побара никогаш да не не го прифатат екстремизмот. Првиот круг од изборите ке се одржи во мај, а мандатот на Ширак му истекува на 16 мај.
XS
SM
MD
LG