Достапни линкови

Париз: Ширак денеска ќе објави дека нема повторно да се кандидира на претседателските избори


Францускиот претседтаел Жак Ширак во телевизиско обаркање до нацијата денеска треба да објави дека нема повторно да се кандидира на претседателските избори. Со ова 73 годишнио Ширак по 40 години ќе објави крај на неговата политичка кариера во која остави белег со штитењето на француските интереси на светскаат сцена, ne пружањето подржка на САД за Иарк и промовирање на толернција во неговата земја.
XS
SM
MD
LG