Достапни линкови

Свет: 946 милијардери во светот


Магазинот Форбс објави дека во светот има деветстотини четириесет и шест милијардери. Лани ги имаше седумстотини деведесет и тројца. Најбогат во светот, тринаесет години за ред, е основачот на Мајкрософт Бил Гејтс кој има шеесет и шест милијарди долари. Во Русија има пеесет и тројца милијардери со што е на третото место во светот, по Соединетите Држави и Германија. Но, руските богаташи заедно поседуваат над двесте осумдесет милиради долари што е повеќе од она што го имаат милијардерите во Германија. Најбогатиот русин е Роман Абрамович кој е на шеснаесетото место со скоро деветнаесет милијарди долари.
XS
SM
MD
LG