Достапни линкови

Никозија: Грчките власти урнаа дел од ѕидот што го дели главниот град на Кипар


Грчките власти на Кипар урнаа дел од ѕидот кој неколку децении го дели главниот град Никозија и ја повикаа Турција да ја повлече војската од островот. Ова е прв знак на добра волја од наша страна, изјави кипарскиот претседател Тасос Пападопулос и се надеваме дека Турција ќе одговори со иста мера. Жителите од двете страни на ѕидот го поздравија уривањето на бариерата.
XS
SM
MD
LG