Достапни линкови

Хелманд: Голема офанзива на авганистанските сили и НАТО


Авганистанските и НАТО силите денеска ја започнале нивната голема комбинирана офанзива против талибанците со цел да ја стабилизираат ситуацијата во јужната провинција Хелманд. Во соопштението на НАТО мисијата во Авганистан се наведува дека во офанзивата учествуваат четири ипол илјади сојузнички и илјада авганистанки војници.
XS
SM
MD
LG