Достапни линкови

Копенхаген: Мирен ден по дводневните судири меѓу младите и полицијата


Во Копенхаген денеска е мирно по двете ноќи судири меѓу стотици млади и полицијата која употреби солзавец за да го растури протестот. Активистите протестира поради иселувањето на бесправно населените млади лица наречени сквотери од поранешниот Театар Културен Центар. Во нередите во кои имаше палење на автомобили и контејнери приведени се 170 демонстранти. Сквотерите се млади луѓе кои живеат во заедници по претежно напуштени згради.
XS
SM
MD
LG