Достапни линкови

Сеул: Јужна Кореја одби целосно да ја обнови помошта за Северна Кореја


Јужна Кореја одби целосно да ја обнови помошта за Северна Кореја се додека Пјонг Јанг не направи прогрес во заприрањето на нуклеарната програма. Во завршната изјава од меѓу-корејските преговори во Сеул, Северна Кореја повторила дека ќе ја исполни обврската за затворање на главниот нуклеарен реактор. Американскиот заменик државен секретар Џон Негропонте во Токио изјави дека Вашингтон исто така ќе ги чека постапките на Северна Кореја пред да ги укине санкциите и да ја симне таа земја од листата на држави кои го подржуваат тероризмот.
XS
SM
MD
LG