Достапни линкови

Приштина: Сејдиу апелира на поддршка за планот за индиот статус на Косово


Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу апелираше да се смират страстите пред протестите најавени за викендов и повика да се обнови поддршката за планот за идниот статус на Косово. Во телевизиското обраќање Сејдиу предупреди дека секое насилство сериозно ќе го повреди процесот кон независноста на Косово. Косовското движење самоопределување планира да организира протести во Приштина против планот на ООН како и против албанските лидери кои ги прифатија преговорите со Србија околу идниот статус на Косово.
XS
SM
MD
LG