Достапни линкови

Техеран: Судири на иранските сили и курдски бунтовници


Најмалу 17 милитанти и 4 ирански војници припадници на Револуционерна гарда загинаа во судирите во западната провинција Азербејџан на иранско - турската граница, јави Ирна. Групата, според Гардата на чуварите на Револуцијата влегла во Иран за да врши саботажи. Во последните недели борбите меѓу иранските сили и курдските напаѓачи на северо-западот на земјата се интензивираа.
XS
SM
MD
LG