Достапни линкови

Хаг: Харадинај, Баљај и Брахимај ќе се изјаснат за вината од обвинението


Обвинетите Рамуш Харадинај, Идриз Баљај и Лахи Брахимај, кои Хашкиот трибунал ги товари за злосторства извршени врз неалбанско население на Косово во 1998 година, денеска пред Судот ќе се изјаснат за вината по точките на второто, изменето и дополнето обвинение. Поранешниот косовски премиер и командант на ОВК Харадинај завчера се врати во притвор, откако судењето го чекаше на слобода. Судењето против Харадинај, Баљај и Брахимај би требало да почне на 5-ти март.
XS
SM
MD
LG