Достапни линкови

Вашингтон: Соединетите држави ги канат Иран и Сирија на конференции за стабилизирање на Ирак


Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс изјави дека Соединетите држави и Ирак почнуваат дипломатска иницијатива и ги канат Иран и Сирија на конференции за стабилизирање на Ирак. Вашингтон долго ги одбиваше повиците за вклучување на Иран и Сирија за иднината на Ирак и ги обвинуваше двете земји за подгревање на насилството во земјата.
XS
SM
MD
LG