Достапни линкови

Лондон: Средба на петте постојани средби на Советот за безбедност на ОН


Петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите Нации плус Германија денеска се очекува да се сретнат во Лондон за да дискутираат за понатамошните чекори со кои би се принудил Иран да ја прекине својата нуклерна програма. Советот за безбедност во декеври воспостави санкции за Иран а крајниот рок во кој требаше Техеран да ја суспендира својата неклерната програма истече минатата среда но Агенцијата за нуклерна енергија соопшти дека Иран не го почитува ултиматумот.
XS
SM
MD
LG