Достапни линкови

Кабул: Сергеј Лавров на разговори со авганистанските лидери


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска е во Кабул на разговори со авганистанските лидери. Лавров учествуваше и на церемониите на обновата на руската амбасада која беше уништена по повлекувањето на советските трупи во 1989 година. Илјадници поранешни муџахедини кои се бореа против советите и во граѓанската војна пак во Кабул демонстрираат подршка на предложениот закон за амнестија. Овој закон е критикуван од меѓународните групи за човекови права.
XS
SM
MD
LG