Достапни линкови

Сиднеј: Разговори меѓу Дик Чејни и Џон Хауард за ситуацијата во Ирак


Денешните разговори меѓу американскиот потпретседател Дик Чејни и неговиот домаќин, австралискиот премиер Џон Хауард се посветени на пред се на ситауцијата во Ирак. Вчера премиерот Хауард изјави дека неговата земја нема да го следи примерот на Британија за постепено повлекување на своите војници од Ирак. Тој дури најави дека Австралија би можело да го зголеми своето ангажирање во таа земја. Потпретседателот Чејни пак, ја поздрави одлуката на Лондон, оценувајќи дека таа покажува оти безбедноста се враќа во некои делови на Ирак.
XS
SM
MD
LG