Достапни линкови

Москва: Птичји грип во Русија


Руската ветеринарска служба денеска соопшти дека поморот на кокошки во пет обалсти во околината на Москва бил предизвикан од птичји грип, односно од смртоносниот вирус Ха пет Ен еден. Ова е прв случај на птичји грип во близина на рускиот главен град. Пред две години оваа заразна болест била забележана во Сибир.
XS
SM
MD
LG