Достапни линкови

Вашингтон: Демократите не се откажуваат од намерата за ограничување на вклученоста во Ирак


Демократите во американскиот Конгрес не се откажуваат од намерата да ја ограничат американската вклученост во ирачката војна. До нивната најава дојде откако сенаторите од републиканската партија на претседателот Џорџ Буш ја блокираа симболичната резолуција со која се изразува несогалсување од натамошното ипраќање војници во Ирак. Демократите сега сакаат да ја преиспитаат конгресната мерка од пред пет години со која беше дозволено употреба на сила против Ирак.
XS
SM
MD
LG