Достапни линкови

Пјонгјанг: Севернокорејскиот претседател нареди отстранување на јапонските автомобили од улиците


Севернокорејскиот претседател Ким Чен Ил нареди од улиците да се отстранат автомобилите од јапонско производство. Наредбата е знак на незадоволство поради одлуката на Токио кое забрани достава на лесни автомобили за Северна Кореја во рамките на санкциите против Пјонгјанг. Наредбата била издадена на 1 јануари и не ги вклучува јапонските автомобили кои биле дадени како подарок на локални актерски ѕвезди или познати спротисти.
XS
SM
MD
LG