Достапни линкови

Техеран: Иран нема да престане со програмата за збогатување ураниум


Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Али Хусеини, денеска изјави дека Техеран не се согласува со барањето на Обединетите Нации да престане со програмата за збогатување ураниум. Советот за безбедност на ОН, му даде рок на Иран до 21 февруари да ја прекине нуклеарната програма, или во спротивно ќе воведе санкции. Хосеини изјави дека нема основа ниту пак логично оправдување за таквата постапка на Советот за безбедност.
XS
SM
MD
LG