Достапни линкови

Захедан: Престрелка меѓу безбедносните сили и група милитанти


Иранските медиуми јавија дека во југо-источниот град Захедан дошло до престрелка меѓу безбедносните сили и група милитанти. На претсрелката и претходела експлозија, а властите тврдат дека ситуацијата е ставена под контрола. Официјален Техеран смета дека Соединетите Држави и Велика Британија ги подржуваат бунтовниците од малцинските заедници со цел да се дестабилизира Иран
XS
SM
MD
LG