Достапни линкови

Минхен: 43-та конференција за безбедносна политика


Вечер почнува 43-тата Минхенска конференција за безбедносна политика, на која во наредните три дена ќе учествуваат политички лидери и безбедносни експерти од 40-тина земји. Во Минхен, покрај германскиот канцелар Ангела Меркел, најавени се и рускиот претседател Владимир Путин, Генералниот секретар на НАТО Јап Де Хоп Схефер и американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс. Меѓу главните теми се улогата на Евроспката Унија во изградбата на регионална безбедност и глобалните одговорност на НАТО за мирот во светот.
XS
SM
MD
LG