Достапни линкови

Приштина: Албун Курти очекува нови крвопролевања на Косово


Лидерот на косовското радикално движење Самоопределување Албин Курти во интервју за бугарската агенција Фокус изјавил оти очекува нови крвопролевања на Косово. Специјалниот пратеник на Обединетите Нации Марти Ахтисари ќе предфложи автономија за србите во рамките на Косово кое нема да биде независно, рекол Курти, додавајќи дека за разлика од Босна каде што разделувањето дошло по војната, на Косово тоа ќе предизвикало нова војна.
XS
SM
MD
LG