Достапни линкови

Лондон: Британскиот министер за финансии е против оживување на уставот на ЕУ


Британскиот министер за финансии Гордон Браун, планира да се спротивстави на напорите за оживување на европскиот устав, објави денеска весникот „Тајмс“. Според весникот, Браун планира да не дава согласност за никаква, дури ниту техничка промена во европските институции, доколку не добие ветување дека нема да се изготвува нов устав на ЕУ. Исто како и Тони Блер, и Браун е против секаква уставна реформа која би наложила спроведување референдуми во сите земји од Унијата.
XS
SM
MD
LG