Достапни линкови

Саратов: Изгаснат реакторот во нуклеарната централа Балаковскаја


Реакторот во руската нуклеарка Балаковскаја во близина на Саратов е изгаснат поради засега непознат технички проблем. Според министерството за итни ситуации, нивото на радијација е нормално. Русија има 31 нуклеарна централа, а планира до 2030 да изгради уште 11 нуклеарки.
XS
SM
MD
LG