Достапни линкови

Багдад: Нови напади за време на одржувањето на шиитскиот фестивал Ашура


За време на денешниот шиитски религиозен фестивал Ашура се случија напади врз шиитските верници. Најмалку 11 шиитски верници загинаа, а 39 беа ранети денеска во експлозија северо источно од Багдад во градот Кханаџин во близина на границата со Иран. Во блискиот Мандали пак бомбаш самоубиец се разнесе себеси во шиитска џамија при што загинаа 12 лица, а беа ранети 40 лица.
XS
SM
MD
LG