Достапни линкови

Париз: Меѓународна донаторска конференција за Либан


Во Париз денеска започна меѓународна донаторска конференција за Либан, чија инфраструктура беше уништина во војната во минатата година меѓу Израел и Хезболах. Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс, која учествува на конференцијата, вети помош од 770 милиони долари. Во меѓувреме, либанската влада на премиерот Фуад Синиора е соочена со пристисок од опозициониот Хезболах да си поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG