Достапни линкови

Најроби: Илјадници анти-глобалисти протестираат на Светскиот Социјален Форум


Илјадници анти-глобалисти се собраа денеска во кенискиот главен град Најроби на Светскиот Социјален Форум. Главна тема на пет дневниот настан е Африка, односно тамошната епидемија на Сидата, конфликтите и долговите на сиромашните земји. Светскиот Социјален Форум за прв пат се одржа во Бразил во 2001 година и коинцидира со Светскиот Економски Форум на политичката и бизнис елита во Давос – Швајцарија.
XS
SM
MD
LG