Достапни линкови

Авганистан: Посета на американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс е во посета на Авганистан, за прв пат откако е на таа функција. Во Кабул тој ќе разговара со авганситанскиот претседател Хамид Карзаи, а имаше средби и со американските и НАТО командантите во таа земја. Американскиот генерал Карл Еикенбери истакнал дека се потребни дополнителни трупи во Авганистан за справување со нападите на талибанците, кои доаѓале од Пакистанска територија.
XS
SM
MD
LG