Достапни линкови

Њујорк: Кина и Русија ставија вето на резолуцијата на САД за Бурма


Кина и Русија синоќа ставија вето на предлог резолуцијата на Обединетите Нации што ја поднесоа Соединетите Држави, а со која се повикуваат воените власти на Мјанмар, поранешна Бурма, да го прекинат прогонот на малцинските и опозиционите групи во таа земја. Русија и Кина заедно немаат вложена вето уште од илјада деветстотини седумдесет и втората година кога беа против една резолуција за Блискиот Исток. Кина последен пат стави вето за продолжување на мисијата на Светкста организација во Македонија откако Скопје го призна Тајван.
XS
SM
MD
LG