Достапни линкови

Вашингтон: Буш ќе инсистира на неговиот план за Ирак


Американскиот претседател Џорџ Буш изјави дека ќе инсистира на спроведување на неговиот план за испраќање на дополнителни над дваесет илјади американски војници во Ирак и доколку опозиционите демократи се обидат да го стопираат во Конгресот. Буш изрази уверност дека тој има право како врховен командант да испраќа трупи и без согласност од Конгресот. Во меѓувреме ирачкиот премиер Нури ал Малики издаде соопштение во кое со воздржаност го поздравува новиот план на Буш за Ирак.
XS
SM
MD
LG