Достапни линкови

Техеран: Иран бара од Ирак ослободување на петтемина Иранци уапсени од американските сили


Иран денеска побара од Ирак да работи на ослободување на петтемина иранци упасени од американските сили во ирачкиот град Арбил. Агенциите јавуваат дека официјален Техеран им порачал на властите во Багдад да ги запрат ваквите незаконски и авантуристички американски акции во Ирак. Американкиот државен секретар Кондолиза Рајс која денеска заминува на неколкудневна блискоисточна турнеја изјави дека акцијата во Абрил била изведена по наредба на претседателот Џорџ Буш.
XS
SM
MD
LG