Достапни линкови

Сомалија: Продолжуваат судирите меѓу вооружените групи и етиопските владини сили


Во главниот град на Сомалија Могадишу денеска продолжиле судирите меѓу вооружени групи и етиопските и владините сили. Според неофицијални извори, бунтовниците отвориле оган врз владините сили во градот по што избувнале жестоки судири. Пред неколку дена сомалиските сили потпомогнати од етиопски војници успеале од Могадишу да ги протераат исламистичките вооружени групи.
XS
SM
MD
LG