Достапни линкови

Сомалија: Исламските сили се повлекле од главниот град


Исламските сили се повлекле од главниот град на Сомалија – Могадишо и стратегиското пристаниште Кисмаија пред напредувањето на владините сомалиски и етиопски трупи. Исламските лидери повлекувањето го нарекоа тактички потег. Во меѓувреме, Советот за Безбедност на Обединетите Нации и по втор пат не успеа да се согласи за заедничка изјава за запирање на борбите во Сомалија.
XS
SM
MD
LG