Достапни линкови

Мека: 1,5 милиони муслимани пристигнале на годишниот аџилак


Властите во Саудиска Арабија објавија дека над милион ипол муслимани веќе пристигнале на годишниот аџилак во Мека, кој почнува по неколку дена. Ангажирани се околу 10 илјади лица, медицински персонал, а поставени се 21-на монтажна болница во Мека и Медина. Саудиските власти превзедоа и дополнителни мерки за безбедност за заштита од можни терористички напади или стампеда за време на 5-дневниот ритуал.
XS
SM
MD
LG