Достапни линкови

Киргистан: Оставка на владата на Феликс Кулов


Владата на премиерот на Киргистан Феликс Кулов поднесла оставка, јави киргистанскиот сервис на Слободна Европа. Премиерот Кулов изјавил дека претседателот Курманбег Алиев ке реши дали ќе ја прифати оставката на владата. Според премиерот Кулов, одлуката на владата за оставка е поради новата политичка ситуација по усвојувањето на новиот устав. Уставот кој го потпиша претседателот Бакиев беше донесен по уличните протести на опозицијата.
XS
SM
MD
LG