Достапни линкови

Багдад: Киднапирани некилку десетици лица од просториите на црвената полумесечина


Вооружени бунтовници облечени во полициски униформи денеска влегле во канцеларијата на Црвената полумесечина во Багдад и киднапирале неколку десетици лица - јавија агенциите. Преставници на полицијата пак соопштија дека сеуште не се знае точниот број на киднапири луге. Претходно американската војска соопшти дека тројца нејзини војници загинале, а еден е повреден откако вчера нивното возило наишло на бомба поставена на северно Багдад.Во мегувреме пак преставник на ирачката полиција изјави дека се пронајдени тела на 53 луге кои биле жртви на верските насилства.
XS
SM
MD
LG