Достапни линкови

Брисел: Дводневен самит на лидерите на ЕУ


Лидерите на Европската Унија на дводневниот самит што денеска започнува во Брисел, би требало да ги изнесат своите видувања околу идната стратегија на проширување на Унијата изработена од Европската Комисија, пренесуваат агенциите. Во заклучоците од самитот би требало да се потврди европската перспектива на земјите од Западен Балкан. Самитот се одржува откако во понеделникот лидерите на Европската Унија ги замрзнаа преговорите за членство на Турција во Унијата.
XS
SM
MD
LG