Достапни линкови

Варшава: 25 годишнина од прогласувањето на про-демократската Солидарност за нелегална организација


Полска денеска ја одбележува 25 годишнината од вонредната состојба и прогласувањето на про демократската Солидарност за нелегална организација. Илјадници луѓе беа затворани, меѓу кои и денешниот претседател Лех Качински. Генерал Војчех Јерузелски човекот кој стоеше зад тие акции денес се соочува со судски процес.
XS
SM
MD
LG