Достапни линкови

Техеран: Израел ќе биде избришан на начин како и Советскиот Сојуз, вели Махмуд Ахмадинеџад


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад на конференцијата за негирање на Холокаустот во Техеран изјави дека Израел ќе биде избришан на начин како што тоа се случи со Советскиот Сојуз. Вашингтон оваа реакција ја нарече невидена, а германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека тоа покажува во каква тешка ситуација се наоѓа Израел. Според Ахмадинеџадм Холокаустот бил измислен за да се оправда постоењето на Израел на Блискиот исток.
XS
SM
MD
LG