Достапни линкови

Свет: Астронаутите од Дискавери успешно излегоа во отворената вселена


Двајца астронаути од шатлот Дискавери успешно го заврши првото од трите планирани излегувања во отворената вселена и продолжувањето на изградбата на Меѓународната вселенска станица. Американецот Роберт Карбим и швеѓанецот Кристер Фуглесанд беа шест и пол часа надвор и со помош на роботска дигалка монтираа конструкција тешка два тона.
XS
SM
MD
LG