Достапни линкови

Свет: Северниот пол би можело да остане без мраз поради глобалното затоплување


Северниот пол би можело, доколку продолжи затоплувањето на климата, да остане без мраз веќе до 2040-та година, укажува последното истражување, спроведено од американски и канадски научници. Станува збор за затворен круг, се наведува во студијата во која се прецизира дека поради промените во атмосферата поларниот мраз се претвора во вода која потоа упива повеќе сончева топлина со што пак се забрзува глобалното затоплување.
XS
SM
MD
LG