Достапни линкови

Брисел: Бентз Кредот ќе биде врховен командант на НАТО за Европа


Американскиот генерал Бентз Кредок ќе биде врховен командант на НАТО за Европа. Тој ќе го замени генерал Џејмс Џонс кој заминува во пензија. Кредок ќе биде одговорен за 31 800 војници на НАТО во Авганистан и 16 те илјади на Косово. Тој беше воен помошник на американскиот секретар за одбрана во заминување Доналд Рамсфелд.
XS
SM
MD
LG