Достапни линкови

Анкара: Турција понудила отворање на едно пристаниште и аеродром за сообраќај кон Кипар


Турција понудила да отвори едно пристаниште и еден аеродром за сообраќај кон Кипар со цел да продолжат разговорите за полноправно членство во Европската Унија. Анкара не даде повеке детали, како и финското министерство за надворешни работи кое го добило предлогот. Европската Унија се закани дека ќе ги замрзне преговорите доколку Анкара не го отвори вратите за Кипар чија грчко кипарска администрација Турција не ја признава.
XS
SM
MD
LG