Достапни линкови

Фиџи: Вонредна состојба и распуштање на парламентот во Фиџи


Командантот на војската на Фиџи Вореке Баинимарама денеска соопшти дека го распуштил парламентот и оти воведува вонредна состојба во земјата. Вчера војската изврши државен удар со што ја презеде власта во таа островска земја која се наоѓа на јужен Пацифик. Тоа беше четврти државен удар на Фиџи во изминативе дваесет години.
XS
SM
MD
LG