Достапни линкови

Чиле: Пиноче во сериозна, но стабилна состојба


Поранешниот чилеански диктатор Аугусто Пиноче е во сериозна но стабилна состојба, соопштија лекарите. 91 – годишниот поранешен генерал преживеа срцев удар. Пиноче владееше 17 години со Чиле период во кој неговиот режим беше инвилвиран во многубројни политички мотивирани убиства и тортури.
XS
SM
MD
LG