Достапни линкови

Венецуела: Денеска претседателски избори


Денеска во Венецуела се одржуваат претседателски избори на кои гласачите ке одлучат дали ке му доделат уште еден шест годишен мандат на актуелниот претседател Хуго Чавез.Според последните анкети тој е во водство пред неговиот опонент, поранешниот гувернер Мануел Росалес.Чавез е голем критичар на американската надворешна политика и одржува блиски врски со властите во Куба и Иран.
XS
SM
MD
LG