Достапни линкови

Сеул: Јужна Кореа планира да ги повлече трупите од Ирак до крајот на следната година


Јужна Кореја планира да ги повлече своите трупи во Ирак до крајот на следната година. Оваа одлука што е предмет на парламентарна дискусија ја донесе владејачката Ури партија. Јужна Кореја е една од најголемите соучесници во меѓународните сили во Ирак, со 2300 војници таму. Одлуката доаѓа откога Британија и Полска одлучија да го намалат бројот на своите војници во Ирак.
XS
SM
MD
LG