Достапни линкови

Њујорк: Анан предупредува дека Ирак е на прагот на граѓанска војна


Генералниот секретар на Обединетите Нации Кофи Анан предупреди дека Ирак е на прагот на граѓанска војна и таа наскоро ќе се случи доколко не се превземат ургентни мерки. И Белата Куќа изрази загриженост за порастот на верското насилство кое навлегло во нова фаза, но кое, според портпаролот на Стејт Департментот Шон МекКормак, нема да се претвори во граѓанска војна, бидејки тоа е поглед и на ирачкиот премиер Нури Малики.
XS
SM
MD
LG